Usilujeme o zvýšení informovanosti rožnovských občanů

Vojtěch Bajer (27) je absolventem Mendelovy univerzity v Brně. Profesně se nyní zabývá především zpracováváním lesnických a ekologických studií. Spolupracuje i na projektech týkajících se údržby krajiny. Je spoluautorem dvou publikací o starých sakrálních památkách. Působí rovněž aktivně v několika neziskových organizacích. Je členem Rady města, kam byl zvolen za Sdružení nezávislých kandidátů Zdravý Rožnov.

Petra Kopeckého, který se stejně jako vy stal zastupitelem za Sdružení nezávislých kandidátů Zdravý Rožnov, jsem požádal, aby zhodnotil, co se Zdravému Rožnovu na radnici zatím podařilo. Mohl byste se o něco podobného pokusit i vy?

O velkých věcech, jako jsou investiční akce, psal už nedávno starosta a místostarostka Rousová se před měsícem na stránkách Spektra zmiňovala o pozitivních změnách v bytové a sociální politice města. Já se pokusím uvést pár méně viditelných příkladů, které ale jsou také důležité. Snažíme se o větší otevřenost radnice vůči občanům například pomocí diskusních fór. Záleží nám na informovanosti občanů, i když webové stánky města mají co dohánět. Snažíme se, aby ve městě při zadávání zakázek nehrály roli osobní vazby, i když to možná vypadá jako samozřejmost, a rád bych, aby to v naší zemi samozřejmost byla. Naší snahou také je, abychom při rozhodování měli maximum podkladů. Letos to je poprvé, kdy při schvalování rozpočtu máme předběžně vyčíslené náklady už i pro rok 2006, a tak je toto naše rozhodování mnohem odpovědnější. S tím souvisí také dlouhodobé koncepce, které Rožnovu chybějí. Postupně se rozjíždí tvorba těchto výhledů nutných pro rozhodování ve všech souvislostech, abychom v důležitých věcech "nestříleli od pasu".

A je třeba přiznat, že na řešení těch věcí nemá zásluhu pouze Zdravý Rožnov, ale celá koalice. Zdravý Rožnov však některé z těchto problémů otevřel a snaží se jejich řešení posunout dál.

Mohl byste to srovnat s tím, co měl Zdravý Rožnov v programu?

Když porovnám náš program s realitou, tak musím otevřeně říct, že se nám dost věcí nedaří. Jednak „nevládneme“ v Rožnově sami, což nutně přináší kompromisy. Je třeba také přiznat, že některé naše cíle jsou ještě obtížněji uskutečnitelné, než jsme se domnívali. A další jsou věci dlouhodobé, koncepční, které se nedají provést během jednoho volebního období a projevují se až v delším čase. Takže když půjdu bod po bodu, sám moc nejásám. Ale od našeho programu jsme neustoupili a pokračujeme v jeho duchu dál. Zní to hodně obecně, ale o některých konkrétních věcech jsem už mluvil na začátku.

Mohl byste se o těch kompromisech vyjádřit přece jen trochu konkrétněji?

Na příklad se nám nedaří naše koaliční partnery přesvědčit o nutnosti zvýšit informovanost občanů ze strany Městského úřadu. Také zatím není na úřadě člověk, který by měl na starosti výhradně získávání peněz z dotací. Ne že by se to Rožnovu nedařilo, ale zatím je tato činnost rozdělena mezi více úředníků. Chybí nám někdo, kdo to celé zastřešil, kdo by měl větší přehled a byl by tak pro Rožnov takovou malou rozvojovou agenturou. Mohl by tu být nejen pro potřeby města, ale mohl by také spolupracovat s neziskovými organizacemi a firmami v duchu myšlenky, že kde se daří spolkům i podnikání, má z toho potom zisk celá společnost.

V poslední době sílí snaha Zdravý Rožnov zdiskreditovat. Jak se v takovéto atmosféře cítíte?

Nemám rád konspirativní teorie a nechci se dohadovat, zda ten či onen se snaží zdiskreditovat Zdravý Rožnov. Ale je pro mě zarážející, jaké reakce nastanou, když si místostarosta Šulgan jednou dovolí poukázat na to, jak nás poslanci v Parlamentu zastupují ve věcech, které budou mít bezprostřední dopad na naše okolí. Najednou se všichni dovídáme, že náš místostarosta je brzdou Rožnova a jediným zdrojem mnoha problémů ve městě. Jsou to často obvinění nesmyslná a agresivní, takže se jim pak člověk těžko brání. Na první článek vyšla reakce, na ni další reakce atd. a teď už se nikdo neorientuje, „kdo má vlastně pravdu“. Na druhou stranu je možné si z toho alespoň udělat obrázek o politické kultuře diskutujících. A taky si nejde nevšimnout, že senátor Kubín dosud neodpověděl na jedinou výtku, která stála na začátku - proč tehdy v Senátu nehlasoval.

Zvláště podivná je kampaň kolem křižovatky Nádražní – Videčská. Domnívám se, že celý projekt byl schvalován v některém z minulých volebních období.

Pokud jde o tuto křižovatku, jsem z těch, kteří jsou v zastupitelstvu první volební období a řešení Jihozápadního obchvatu jsme skutečně „zdědili“ po předchozích zastupitelstvech. Zvláště mě proto překvapuje, že někteří z těch, kdo o podobě obchvatu a problematické křižovatky přímo a zásadně rozhodovali, okamžitě po peticích bez problémů otočili s tím, že přece „uzavření ulice Nádražní je pro Rožnov evidentně škodlivé a je nutné ji co nejdříve otevřít.“ Okamžité otočení směru bez zvážení všech pro a proti může v budoucnosti situaci jen zkomplikovat. A rozhodně nesdílím teorii některých kritiků, že jediným správným řešením, které nám pomůže od všech problémů, je obnovené zprůjezdnění Nádražní ulice. Já i moji kolegové ze Zdravého Rožnova nebereme petici ani celkovou situaci kolem křižovatky na lehkou váhu. Také proto jsme souhlasili se zpracováním nové studie s variantami řešení. Rozhodovat budeme až na základě odborných podkladů.

Občanské sdružení Zdravý Rožnov na sebe již před léty upozornilo aktivitami, jako jsou Běh Terryho Foxe, Den pro zdraví. Připravují se akce tohoto druhu lépe, když dnes máte silné zastoupení na rožnovské radnici nebo tato situace vaše aktivity spíše komplikuje?

Nemyslím si, že by se přítomnost členů Zdravého Rožnova na radnici nějak promítala do příprav tradičních akcí, a? už je to Den pro zdraví nebo Běh Terryho Foxe. Tyto akce vždycky stály na úsilí nadšených lidí ze Zdravého Rožnova i dalších občanských sdružení a na tom se podle mně nic nezměnilo.

 

S Vojtěchem Bajerem rozmlouval Vlastimil Čich, únor 2005

Poslední aktualizace: 17.03.2005