O Iskérce


Kdo jsme

Iskérka

= sociální služba, věnující se dlouhodobě duševně nemocným občanům, starším 18ti let

= název Sociálního centra denních aktivit

= valašsky sedmikráska

= také plamínek, jiskřička, naděje

Zřizovatelem této sociální služby, která je prozatím jedinou svého druhu v celém mikroregionu Rožnovsko a Valašském Meziříčí, je Občanské sdružení Zdravý Rožnov.

Kde nás najdete

mapa

Kdy centrum vzniklo

Toto centrum funguje od poloviny prosince roku 2003 v prostorách Mateřské školy 1. máje 864 (u Tesly). Tento prostor byl poskytnut městským úřadem na rok 2004 zcela zdarma, za což jsme MěÚ velmi vděční a děkujeme za tuto podanou ruku v začátcích naší činnosti. Oficiální otevření centra proběhlo však až 11.února roku 2004 za přítomnosti místostarostky Mgr. Libuše Rousové, ředitele Valašského Muzea v přírodě Ing. Vlastimila Koukala, ředitelky MŠ 1.máje 864 paní Aleny Červené, členů o.s. Zdravý Rožnov a jeho příznivců.

Co je naším cílem a proč

Cílem této služby je poskytnout pomoc a podporu dlouhodobě duševně nemocným občanům ve spolupráci s odborníky - psychiatry a psychology, prostřednictvím různých forem rehabilitace.Tito lidé jsou v důsledku své nemoci vyčleňováni ze společnosti, čímž se ocitají v izolaci, která působí negativně na jejich zdravotní stav. Jednotlivé formy rehabilitace (psychosociální rehabilitace, pracovní terapie, skupinová psychoterapie,cvičná kuchyň, pohybová terapie atd.) přispívají ke zlepšení jejich zdravotního stavu, zamezují dalším návratům akutních stavů nemoci = relapsům a následné hospitalizaci. Všechny aktivity přispívají ke zvýšení kvality jejich života, k obnově psychického, fyzického i duševního zdraví, k znovunastolení rovnováhy a harmonie.

Dalším cílem je informovat veřejnost o specifikách dlouhodobých duševních nemocí prostřednictvím přednášek, besed.

Těmito aktivitami chceme pomoci našim spoluobčanům:

  • začlenit se znovu do společnosti

  • nabídnout smysluplnou činnost

  • vytvářet nové sociální kontakty

  • využívat volný čas

  • pomoc v krizových situacích

    Tím přispějeme k:

  • k rozvoji jejich dovedností,schopností

  • ke zvýšení sebedůvěry

  • k možnosti uplatnění se v pracovním procesu

  • k zamezení jejich společenského vyčleňování

  • ke zlepšení psychického i fyzického zdraví

  • ke zvýšení kvality jejich života

    Těmito rozličnými aktivitami se snažíme motivovat uživatele k zapojení se do různých činností, které vedou k uspokojování jejich životních potřeb a zvyšování sebedůvěry, která je velmi důležitá v procesu jejich uzdravování.

    Lidé, zapojení do tohoto projektu:

    Blanka Mikolajková - koordinátor projektu, asistent v dílně pracovní terapie, asistent sociální péče, fundraising.

    Vlasta Křeménková - asistent v dílně pracovní terapie, relaxační masáže, fundraising.

    Alena Jbaili,Mgr. - asistent sociální péče,speciální pedagog, fundraising.

    Tereza Tichá - asistent sociální péče, výuka angličtiny, nyní na MD.

    Hana Tichá, Ing. - výuka angličtiny.

    Klára Maňáková - asistent v dílně pracovní terapie.

    Petr Jelínek - vyhledávání dat na internetu.

    Zuzana Zbudilová, Mgr. - klinický psycholog, skupinová psychoterapie.

    Radana Souralová, MUDr. - psychiatr, externí spolupráce.

    Lenka Chroboková, MUDr. - psychiatr, externí spolupráce.

    Lenka Turková, Mgr. - klinický psycholog, supervize.

    J.M.Ger. de la Haye - psychoterapeut, zahraniční konzultant.

    Ivan Lukáš, RNDr - dobrovolník, fundraising.

    Martina Kovářová, Bc. - psycholog, dobrovolník, psychosociální rehabilitace.

    Lenka Jašková, Mgr. - dobrovolník, pomoc v dílně pracovní terapie.

    Marie Topolánková, Ing. - vedení účetnictví.

    Magda Kosňovská - dobrovolník, vede taneční terapii.

    Naše zkušenosti

    Blanka Mikolajková má více než 20ti letou osobní zkušenost s psychicky nemocným. Velmi dlouhou dobu se také věnuje tradičním textilním technikám Valašska - jako restaurátor i jako výrobce. Absolvovala kurz psychosociální rehabilitace.

    Vlasta Křeménková absolvovala odborný seminář Pracovní rehabilitace a podporované práce; Kurz kraniosacrální terapie; Škola shiatsu - osvědčení s dlouholetou praxí. Dlouhodobě se zajímá o zdravý životní styl,má dlouholeté zkušenosti s výrobou tradičních krojů, dále zkušenosti se získáváním financí pro veřejně prospěšné akce, zaměřené na prevenci zdraví.

    Alena Jbaili absolvovala kurz Pracovnice v sociálních službách, zajímá se o speciální metody a přístupy ve výchově a vzdělání;zajiš?ování informací o centru v médiích; dlouhodobé zkušenosti se získáváním finančních prostředků.

    Tereza Tichá pracovala 4 roky v komunitě Camphill ve Velké Británii, kde se starala o děti a dospělé s mentálním handicapem a zapojila se tak do přímého organizování života jednoho komunitního domu. Zde také absolvovala 3-letý seminář Léčebné pedagogiky a sociální terapie, zaměřený na práci a soužití s mentálně postiženými jedinci, který dokončila v květnu roku 2003. Absolvovala kurz psychosociální rehabilitace.

    Jaké metody používáme

    Při naší práci se opíráme o metodu komplexního přístupu k psychosociální rehabilitaci, která probíhá souběžně se všemi aktivitami v centru. Je již dlouhá léta s úspěchem používána v zahraničí, opírají se o ni např. i v brněnském centru Práh, které funguje již přes 10 let. Paní Blanka Mikolajková a Tereza Tichá zde absolvovaly základní kurz této metody.

    Co v našem centru nabízíme

    Pracovní terapie - probíhá každý den v dílně pracovní terapie, která se nachází přímo v našem centru. Je zaměřena na stará řemesla a pod vedením paní Blanky Mikolajkové zde klienti obnovují či získávají dovednosti, přispívající k jejich návratu do běžného života (spolupráce s Valašským muzeem v přírodě).

    Skupinová psychoterapie - probíhá 1x14 dní pod vedením klinické psycholožky, pomáhá řešit problémy a krizové situace, je to cílevědomé léčebné působení na psychiku člověka.

    Pohybové aktivity - zapojení se do programu Prevence kardiovaskulárních onemocnění - zvýšený důraz na pohybové aktivity a zdravý životní styl - 1x týdně plavání; 1x týdně vycházka;3x týdně cvičení; celodenní výlety dle dohody, taneční terapie. Pohybové aktivity vedou ke zlepšení tělesné kondice a celkového psychického stavu,uvolňují a odstraňují stres a napětí.

    Trénink paměti - speciální cvičení, zaměřené na posilování krátkodobé i dlouhodobé paměti. Učí pozornosti, soustředěnosti a vůli.Probíhají 1x týdně.

    Cvičná kuchyň - samostatný nácvik dovedností, vedoucích ke zvýšení sebeobslužnosti , probíhá 1x 14dní.

    Relaxace, masáže - odborně prováděné masáže vedou k uvolnění psychického i tělesného napětí, jsou významnou součástí uzdravovacího procesu.

    Podmínky pro navštěvování centra

    Podmínkou pro přijetí klienta do centra je dovršení věku 18ti let a doporučení od psychiatra nebo psychologa.

    Provozní doba

    Po, St, Čt 8-14 hodin

    Út, Pá 8-13 hodin

    Jak nám můžete pomoci

    Jako nezisková organizace získáváme finanční prostředky na fungování centra jednak prostřednictvím grantů, ale i finanční podporou z různých nadací, dary od jednotlivců, podnikatelů, firem místních i celorepublikových . Tento projekt je také podporován městem Rožnov pod |Radhoštěm a Zlínským krajem.

    I vy, s vaší pomocí, můžete přispět k tomu, že Iskérka zůstane nadějí pro ty, kteří ji v jisté chvíli svého života ztratili a sami si pomoci nedokážou. Vaše příspěvky můžete zasílat na toto číslo účtu: 189 822 971 / 0300. Děkujeme vám všem, kteří svým darem přispějete na dobrou věc.

    Kde získat více informací

    Další informace o nás najdete na www.zdravyroznov.info/zr nebo nás můžete kontaktovat telefonicky na číslech: +420 732 730 933; +420 774 274 800 nebo osobně na adrese: Sociální centrum denních aktivit Iskérka, 1. máje 864, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm nebo e-mailem: iskerka@centrum.cz

    SLOVNÍČEK ZÁKLADNÍCH POJMŮ:

    duševní onemocnění - choroba jejíž podstatou je porucha duševních funkcí, může mít velmi různé příčiny i projevy (1)

    psychóza - označení těžkých duševních chorob, při kterých postižená osoba ztrácí kontakt s realitou, vnímání, prožívání, cítění i vůle jsou deformovány, chybí vědomí nemoci; mezi psychózy patří např schizofrenie, endogenní deprese, paranoia (1)

    deprese - chorobný smutek, ovlivňuje všechny aspekty života jedince (více viz 1)

    schizofrenie - skupina psychóz projevující se ztrátou smyslu pro reálný svět, podléhání bludům, výskytem protikladných pocitů, myšlenek a postojů, nestálost. Je velice individuální, nejsou dva totožné případy; pacient není stále ¨nemocný¨, střídá se období relativního duševního zdraví a období nového nástupu nemoci-tzv. ataka(více viz 1)

    relaps - opakování ataky po období klidu

    terapie - léčení tělesných nebo duševních poruch; je velmi mnoho druhů terapií (1)

    ergoterapie - terapie prací

    psychosociální rehabilitace - systém rehabilitace zaměřující se na všechny aspekty života nemocného člověka (např. bydlení, práce, volný čas, společnost, rodina, duševní i tělěsné zdraví atd.)

    krample - nářadí potřebné k rozčesávání nezpracované vlny

    (1) Psychologická encyklopedie

    Související dokumenty

    Výrobky z Iskérky (20.10.06)

    Fotografie výrobků, které vytváří klienti Sociálního centra denních aktivit Iskérka.

    Sponzoři (10.12.05)

    Firmy i jednotlivci, kteří podporují naši činnost, můžete být mezi nimi i Vy.

    Výroční zpráva Iskérky (08.04.05)

    Výroční zpráva Iskérky, včetně finanční zprávy za rok 2004,

  • Poslední aktualizace: 20.10.2006