Zpráva o Dolu Frenštát


Důl Frenštát byl postaven v osmdesátých letech, jako symbol komunistické éry, kdy byla Československá republika prezentována jako ,kovárna Evropy". Vše se konalo za dohledu a účinné pomoci sovětských expertů. Dobývací prostor o rozloze 63 km2 byl situován v oblasti Frenštátska a zasahuje do katastrů 11 obcí a měst (mezi nimi i na katastr města Rožnova pod Radhoštěm). Zásoby černého uhlí byly vypočteny pouze na základě vrtného průzkumu z povrchu. Asi dvě třetiny dobývacího prostoru zasahují na území Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Je zde dobře zachovalá příroda a krajina, velké množství chráněných rostlin a živočichů. Při vstupu do Evropské unie dostalo toto území další ohodnocení a to jako území evropsky významné přírodní lokality Beskydy. Punc kvality podtrhuje skutečnost, že téměř polovina území dobývacího prostoru je součástí významného ptačího území rovněž evropského významu. Realizací takovéhoto záměru by byly značně poškozeny všechny složky životního prostředí (voda, vzduch, lesy, příroda a krajina). Negativní dopad by se projevil v sociální oblasti i v ekonomice obcí a měst. Strategické materiály Frenštátska i Rožnovska kladou důraz na rozvoj cestovního ruchu. První pokus o zahájení těžby černého uhlí v roce 1997 nevyšel.

Usnesením Zastupitelstva města č.VII/16 ze dne 21.10.2003 jsem byl pověřen zastupovat město v jednáních, které souvisejí s připravovanou těžbou uhlí a hořlavého zemního plynu na Dolu Frenštát a v blízkém okolí.

Celé volební období jsem v této kauze odpovědně hájil zájmy města. Důkazem toho je množství jednání s nejvyššími představiteli vlády, ministerstev, státních organizací, zástupců krajů, státní správy, odborníků na právo, životní prostředí nebo horní zákon, ale i zástupců těžařské společnosti nebo občanských sdružení. Důkazem je i množství korespondence a odborných vyjádření, která musela být v pořádku hlavně po právní stránce a rovněž veřejná vystoupení v Senátu, na veřejném projednávání těchto kauz, na mítincích. Výsledkem je skutečnost, že na Dolu Frenštát se uhlí netěží, že společnost OKD nedostala povolení na těžbu zemního plynu vázáného na uhelné sloje, že nedostala povolení na ražbu kilometrové štoly pod Javorníkem. Nebylo to ale lehké období.

Těmto výsledkům předcházelo mnoho hodin a dní usilovné práce hlavně zástupců obce Trojanovice, města Frenštátu p.R., města Rožnova p.R. a obce Kunčice pod Ondřejníkem. Obrovský kus práce vykonalo občanské sdružení Naše Beskydy, které jsem ve volném čase pomáhal zakládat. Sdružení stmelilo skupinu odborníků, kteří jsou dnes významným partnerem ve správních řízeních. Kromě účasti ve správních řízeních zorganizovali několik mítinků a podpisovou akci proti Dolu Frenštát. Tuto podepsalo přes 25 tisíc lidí a byla předána vládě a prezidentovi. Ve volném čase se účastním pravidelných setkání tohoto sdružení a spolupracuji s nimi a se starostou Trojanovic panem Strnadlem.

Jsme právem znepokojeni iniciativami OKD a.s., přestože na Dolu Frenštát platí tzv. konzervační režim. Ještě více jsme ale znepokojeni postupem orgánu státní správy, konkrétně pracovníků Obvodního báňského úřadu v Ostravě a Českého báňského úřadu v Praze. Na postup jmenovaného úřadu se obec Trojanovice a město Frenštát pod Radhoštěm byly nuceny obrátit v září 2004 až k soudu. Pracovníci tohoto úřadu v polovině března letošního roku opět vydali povolení k ražbě štoly, přestože v rámci řízení vznesly orgány státní správy, samosprávy a občanského sdružení na 12 stran připomínek a odborných námitek. Pracovníci báňského úřadu ignorují stanoviska těchto organizací a arogantním způsobem hrubě porušují základní pravidla správního řádu a zákonů České republiky. Proto jsem 10. října 2006 se starostou Trojanovic a zástupcem občanského sdružení Naše Beskydy navštívil ministra Nečase, proto budeme v pátek 20.10.2006 jednat v Praze s ministrem Římanem a chystáme další jednání s představiteli vlády, parlamentu a rovněž zástupců Evropského parlamentu.

Nejsou to ale pouze zaměstnanci Českého báňského úřadu, kteří nám dělají starosti. Velké starosti nám dělají politici v Poslanecké sněmovně a v Senátu. V Poslanecké sněmovně byl například schválen zákon, kterým byly v dobývacím prostoru těžařské společnosti nabídnuty státní pozemky. OKD si tak legálně požádalo o cestu Frenštát - Rožnov, o lesy Radhoště, o potoky a řeky v Trojanovicích a ve Frenštátě, o železnici Frenštát - Kunčice. Jejich žádost ale chybně potvrdil Český báňský úřad a celá záležitost je u soudu. Nemalým problémem bylo přesvědčit poslance a hlavně senátory (prošlo to jenom o jeden hlas), aby tento hanebný zákon změnili. V únoru letošního roku jsem společně se zástupci Trojanovi, Frenštátu p.R. a Kunčic pod Ondřejníkem a občanského sdružení Naše Beskydy v Senátu vysvětloval, co se to vlastně v Beskydech děje.

Mnoho měsíců probíhalo řízení a veřejná projednávání ve věci ,Stanovení zvláštního dobývacího prostoru na zemní plyn, vázaný na uhelná ložiska". Naše odborná stanoviska a vystoupení rovněž přispěly k tomu, že dobývací prostor nebyl povolen. A mohl bych pokračovat dál. Všechny tyto kauzy mají jedno společné - jsou záminkou, jak se dostat k lepším informacím o ložisku uhlí a připravit důl na těžbu černého uhlí.

Zarážející je ještě jedna skutečnost. Dle sdělení Ministerstva průmyslu a obchodu prodává dnes již soukromá společnost OKD a.s. asi 40% vytěženého kvalitního černého uhlí do zahraničí. Proto přestává platit pojem, že uhlí ve Frenštátě je strategická surovina našeho státu, až jej budeme někdy potřebovat. Jedná se výhradně o ekonomické zájmy soukromé společnosti.

Příští rok to bude 10 let, co se společnost OKD a.s. poprvé snažila zahájit těžbu uhlí na Dolu Frenštát. Tehdy a ani během tohoto celého období jsme nepřipustili, aby se tak stalo. Budoucí zastupitelstvo města Rožnov pod Radhoštěm bude muset tomuto problému věnovat nadále velkou pozornost.

Ing. František Šulgan, místostarosta města

Související články:

Stanovisko k Dolu Frenštát (18.03.06)

Nesouhlasné stanovisko města Rožnova ve věci povolení ražby průzkumného díla na Dole Frenštát.

O Dolu Frenštát v Senátu (21.02.06)

F. Šulgan referuje o projednávání petice proti Dolu Frenštát na schůzi Senátu, kterou zde přivezli zástupci dotčených obcí a o.s. Naše Beskydy.

Poslední aktualizace: 18.10.2006