Lídr Zdravého Rožnova Ing. František Šulgan


Je to takový "ogar z hor." Přátelský, přímý, zapálený pro věc, o které je přesvědčený, že je dobrá, člověk do nepohody. A neumí hrát divadlo. Kdo ho zná, tak potvrdí, že má silné sociální cítění.

Nebojí se žádné práce. Když po absolvování vysoké školy nemohl najít práci, pracoval ve třísměnném provozu jako dělník. Krátkou dobu byl i konstruktérem. Když se mu naskytla příležitost pracovat v oblasti životního prostředí, tak neváhal a začal se v tomto oboru více vzdělávat. Stal se postupně vedoucím oddělení ochrany životního prostředí a specialista na ochranu ovzduší, později vedoucím odboru životního prostředí na Městském úřadě. Od roku 1992 je samostatným odborným pracovníkem Správy CHKO Beskydy. Po komunálních volbách v roce 2002 opustil oblíbenou práci, ale doufá, že se k ní ještě vrátí. "Tato ušlechtilá myšlenka je mi hodně blízká."

Když v roce 1994 založil místní organizaci Českého svazu ochránců přírody a oddíl mladých ochránců přírody, netušil, že mu to tak výrazně ovlivní jeho život. Deset let pravidelně chystal schůzky, sobotní výlety nebo letní tábory. Než nastoupil na radnici, tak s mladými lidmi pravidelně organizoval výstavy, přednášky, exkurze. Společně vydávali letáčky i publikace. Poprvé v historii města zpracovali publikaci o přírodě Rožnova, se starším synem Martinem realizovali projekt Geologie a geomorfologie Rožnova. "Mám radost z toho, že synové a jejich kamarádi z organizace dokážou projekty již sami realizovat a dostat je i na republikovou úroveň. Velkou radost mám rovněž z toho, že se našli mladí lidé, kteří po mně převzali a vedou kolektiv mladých ochránců přírody," říká. Připravil a pomáhal vybudovat Naučnou stezku Hradisko a pomáhal připravit další naučné stezky v okolí. V současné době pomáhá zřídit a zajistit činnost Střediska environmentální výchovy a osvěty a Informačního a vzdělávacího centra CHKO Beskydy.

Je spoluzakladatelem občanského sdružení Zdravý Rožnov. Členové tohoto sdružení a jeho příznivci se v roce 2002 rozhodli, že se budou ucházet o přízeň voličů v komunálních volbách. Rozhodli se, že volby vyhrají - a vyhráli. Je dlouhodobým příznivcem Strany zelených a nechal se přemluvit kandidovat v letošních volbách do Poslanecké sněmovny. "V komunální politice mi nešlo a ani teď mi nejde o funkci. Ztotožňuji se s mnohými myšlenkami Strany zelených a proto jsem se rozhodl je podporovat." A dále pokračuje: ,Zelená barva je barvou uklidňující. Strana zelených by měla dostat šanci pokusit se uklidnit rozhádaný parlament. Mnoho lidí je otráveno z politiky, kterou předvádějí hlavně dvě nejsilnější politické strany. V komunální politice jsme vsadili na ženy a mladé lidi. I neznámí, ale pracovití lidé dokážou velké věci. Není nutné se spoléhat jenom na známé tváře."

Od té doby, co vstoupil do politiky, nosí v peněžence citát: ,Quanto maior eris, tanto moderatior esto" - ,Čím budeš větší, tím buď skromnější." Na stole v práci má hliněnou figurku, kterou dostal před komunálními volbami. Ta figurka je symbolem pokory. "To aby Tě ten bláznivý svět politiky nezměnil a zůstal jsi, jaký jsi," říkala mu paní, když mu jí předávala.

Je známý i z druhé strany Radhoště tím, že neúnavně hájí region před otevřením Dolu Frenštát. Již dvanáct let se zabývá tímto problémem a je to jeden z hlavních důvodů, proč se rozhodl jít do politiky. ,Nesmíme dopustit, aby byl důl otevřen," říká. A dodává: "Máme dost zákonů, abychom toto území ochránili, ale musíme dávat pozor na poslance, senátory a státní úředníky, protože pomáhají těžařům. Dvě třetiny dobývacího prostoru zasahují do Chráněné krajinné oblasti Beskydy a se vstupem do Evropské unie dostalo toto území další známku kvality - Přírodní území evropského významu. Nesmíme dopustit, aby se z našich hor stalo Ostravsko nebo Karvinsko." Ve volném čase pomáhá občanskému sdružením Naše Beskydy, které rovněž velmi aktivně působí proti otevření Dolu Frenštát.

Jako místostarosta města ví, že život není jenom "zelený." "Je barevný. Musíme myslet na celý chod města, regionu, myslet na podnikatele, člověka a jeho každodenní starosti i radosti a nezapomínat rovněž na oblast životního prostředí. Znamená to zajiš?ovat rozvoj tak, aby byl udržitelný, abychom dalším generacím předali náš prostor v co nejlepším stavu." A dodává: "Kvantita jakoby byla hlavním ukazatelem v našem životě. I příroda nám svými ,vrtochy" ukazuje, že něco není v pořádku. Jsme nemocní, nervózní, uspěchaní. Je nutné, abychom mysleli více na kvalitu života - ve smyslu materiálním, ale i společenském, duchovním, kulturním, etickém nebo estetickém."

Kromě práce s dětmi a mládeži je jeho velkým koníčkem příroda. Je vedoucí projektu Ochrana velkých šelem v Beskydech. V roce 2000 organizačně zajiš?oval odchyt medvěda v Beskydech. Účastní se jednání, pořádá besedy a přednášky u nás i na Slovensku, se skupinou vyráží do terénů. Vydávají letáky, terénní příručky, vlastní největší sbírku odlitků stop vlků, rysů a medvědů v České republice. V zimě často obouvá sněžnice a dovolenou tráví na rysích a vlčích stezkách. Nejčastěji s mladším synem Michalem chodí po medvědích stezkách u nás i na Slovensku.

Vlastní zahradu se stoletými duby, starými ovocnými stromy, kde rostou orchideje, bledule nebo česnek medvědí a v tůních žijí chráněné druhy obojživelníků, pod kamenným stolem užovka hladká. "Je to místo, kde přiletí ohromné množství ptáků, kde večer zalétávají sovy nebo netopýři." A v tomto malém přírodním ráji na okraji města má malý dřevěný dům. Toto je jeho "fitcentrum", kde nejraději aktivně odpočívá.

Jiný koníček, který teď odložil, je výtvarné umění. Rád kreslí a vyřezává reliéfy do dřevěných desek. Je členem skupiny výtvarníků. Dřevo a kámen jsou jeho oblíbené materiály. Najdete je všude. Na zahradě i doma. Vystudoval geologii, v kapse nosí jaspis z Rožnova, v práci i doma jsou vystaveny zkameněliny z Rožnova a okolí..

Po listopadu 1989 pracoval pro občanské fórum. Dodnes má v kanceláři fotografii Václava Havla. Rok pracoval jako dělník na vrtné soupravě, než mu bylo dovoleno dokončit vysokou školu. To vše kvůli zkoušce z politiky. Komunisté se podepsali i na jeho rodině. "Já jenom hledím, jak jsou ještě drzí." dodává. V roce 2006 byl ve volbách do Poslanecké sněmovny lídrem Strany zelených ve Zlínském kraji, je členem Strany zelených a předsedou Základní organizace Strany zelených v Rožnově pod Radhoštěm.

Jako komunální politik obdržel v roce 2005 ocenění za přínos a rozvoj environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty ve Zlínském kraji.

Ing. František Šulgan (1956), místostarosta města Rožnov pod Radhoštěm a předseda Mikroregionu Rožnovsko

 

Poslední aktualizace: 08.10.2006