Stanovisko k Dolu Frenštát

Obvodní báňský úřad

Veleslavínova 18

P.O.Box 103

Ostrava - Moravská Ostrava

728 03

V Rožnově pod Radhoštěm dne 15.2.2006 č.j. MSM/44/06/Ho

Věc: Ražba průzkumného díla v 36. sloji z úrovně 1. patra - 442m na Dole Frenštát. - Oznámení o pokračování v řízení o povolení hornické činnosti.

Český báňský úřad rozhodnutím č.j.2742 ze dne 31.8.2005 zrušil rozhodnutí Obvodního báňského úřadu Ostrava č.j.7403/2004-511/16/Ing.Kt/An ze dne 15.10.2004 ve věci povolení hornické činnosti, spočívající v ražbě průzkumného důlního díla v 36. sloji z úrovně 1. patra - 442m na Dole Frenštát a vrátil věc Obvodnímu báňskému úřadu v Ostravě k novému projednání a doplnění.

Město Rožnov pod Radhoštěm obdrželo dne 8.9.2005 oznámení Obvodního báňského úřadu v Ostravě o pokračování řízení o povolení hornické činnosti ražbě průzkumného důlního díla na Dole Frenštát. Dne 21.9.2005 bylo zástupci města umožněno na Dole Frenštát nahlédnout do žádosti OKD, a.s., IMGE o povolení ražby průzkumného díla v 36. sloji z úrovně 1. patra - 442m na Dole Frenštát. Dne 22.9.2005 (č.j.MST/256/05/Ho) zaslalo město Rožnov pod Radhoštěm na Obvodní báňský úřad Ostrava odborné stanovisko.

Rozhodnutím č.j. 7883/2005-511/16-Ing.Kr/Ml-2 ze dne 22.11.2005 Obvodní báňský úřad Ostrava správní řízení přerušil do doby zpracování posouzení Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje na vliv hlučnosti a prašnosti na komunikacích při odvozu vytěžené rubaniny z ražby průzkumného díla.

Dne 30.1.2006 obdrželo město Rožnov pod Radhoštěm od Obvodního báňského úřadu Ostrava oznámení o pokračování řízení o povolení hornické činnosti - povolení ražby průzkumného díla v 36. sloji z úrovně 1. patra - 442m na Dole Frenštát s pozváním na ústní jednání s účastníky řízení na den 16.2.2006. Dne 13.2.2006 bylo zástupci města umožněno na Dole Frenštát nahlédnout do žádosti OKD, a.s., IMGE o povolení ražby průzkumného díla v 36. sloji z úrovně 1. patra - 442m na Dole Frenštát i doplněné spisové dokumentaci.

Po prostudování předložených podkladů město Rožnov pod Radhoštěm zasílá Obvodnímu báňskému úřadu v Ostravě následující stanovisko:

Dle Technické zprávy je cílem ražby důlního díla získání maximálně možného rozsahu údajů o ložisku černého uhlí tj. množství a kvality zásob, tektoniky, plynových, geomechanických nebo hydrogeologických poměrů.

1. Záměr není ani v současné době komplexně posuzován. Proto požadujeme zpracovat záměr dle zákona č.100/2001 Sb.

Podle tohoto zákona se posuzují například tyto činnosti:

- Čerpání podzemní vody nebo umělé doplňování zásob podzemní vody.

- Odběr podzemní vody.

- Těžba nerostných surovin.

- Budování podzemních prostor pro skladování nebo umístění technologických zařízení.

- Zneškodňování odpadů ukládáním do přírodních nebo umělých horninových struktur a prostor.

- Povrchové zásobníky zemního plynu.

- Odkaliště, kalová pole, haldy a odvaly.

- Stavby, činnosti a technologie neuvedené v příloze zákona a nedosahující parametrů předchozích bodů této přílohy, které mohou závažným způsobem změnit vybrané typy přírodních stanoviš? v chráněné krajinné oblasti.

Předmětem posuzování jsou obecně projekty na území chráněné krajinné oblasti. Posuzují se rovněž koncepce a programy.

Vlivy na životní prostředí se hodnotí při jeho přípravě, provádění i jeho ukončení. Stanoví se i důsledky jeho likvidace, sanace nebo rekultivace území. Je nutné rovněž vyhodnotit činnosti se závěrem související s likvidací důlních vod, dopravou a uložením vytěžené horniny, dovoz a odvoz materiálu, zvýšená hlučnost, prašnost, emise škodlivin do ovzduší. Posuzuje se běžné provozování i možnost havárie. EIA se proto musí věnovat celému okruhu problémů a neomezovat se pouze na některé její části, spadající pod správní řízení Obvodního báňského úřadu.

Upozorňujeme zároveň, že EIA byla zpracovaná pouze na vytypované vrty. Není zpracovaná na požadované důlní dílo. Rovněž není stanovený a ani schválený zvláštní dobývací prostor na zemní plyn. Ložisko plynu právně vůbec neexistuje. Proto požadujeme k této záležitosti rozhodnutí Ministerstva životního prostředí.

2.Dle předložené technické zprávy jsou v souvislosti s tímto dílem připravovány další stavební objekty.

A) Dle kapitoly 1.2.2. Technické zprávy jsou to tyto důlní stavební objekty:

- Stavební úpravy náraziště jámy F4 na -442m

- Důlní požární sklad na -442m

- Stavební úpravy náraziště jámy F5 na -442m

- Průzkumné dílo z -442m

- Větrací kanál hlavního ventilátoru

- Větrná propus? pod ohlubni jámy F5

- Ohřívací stanice vztažných větrů a přípojka tepla do této stanice

B) Dle kapitoly 1.3.1. Technické zprávy jsou to tyto povrchové stavební objekty:

- Technologické vybavení degazační stanice

- Plynovod a úpravy objektu degazační stanice

- Odvalování hlušiny

- Kabelové rozvody

- Cesty a zpevněné plochy

- Rekonstrukce kompresorovny a další kabelové přeložky

Dále dle výše uvedené Technické zprávy (část 1.2) je přiznáno, že ražba důlního díla nebude zajištěna pouze ze stávajících objektů a technologií. Bude potřebné například instalovat i výkonnější čerpadlo PAD -3-60-UC a instalován i nový rovnotlaký ventilátor ARK 1800 ve větracím kanále jámy F5 (SO510).

Dle výše uvedené skutečnosti je zřejmé, že záměr je v rozporu z konzervačním režimem Dolu Frenštát.

3. Záměr je doplněný o posudek Doc. Grmely, který vyhodnocuje ovlivnění povrchových a podzemních vod a posudek Prof. Nováka, který vyhodnocuje vliv projektovaného průzkumného díla na povrch.

Doc. Grmela používá v závěru znaleckého posouzení subjektivní názory na možný vliv odčerpávaných vod na vodoteče na povrchu. Výrazy jako ...nebude výrazněji ovlivněn... nelze očekávat žádné změny... změna nebude výrazná a podstatně neovlivní současný stav, jsou pro nás naprosto nedostačující a nevysvětlující skutečný stav, který může nastat.

Prof. Novák provedl teoretické výpočty možného vlivu na povrch. Zde byl použitý vzorec pro podmínky čs. části hornoslezské kamenouhelné pánve a pro klasickou technologii ražení dlouhého důlního díla (Škrabiš, Janas 1975). Jsme přesvědčeni, že není možné srovnávat zkušenosti z OKR s nedostatečnými zkušenostmi z těžbou uhlí v hornatém terénu na Dole Frenštát. Z dosavadních ověřených informací o sloji č.36 z uvedené Technické zprávy je sloj č.36 považována za sloj nebezpečnou průtržemi uhlí a plynu a sloj s nebezpečím otřesů, vzhledem k jejímu zařazení v horském masivu.

Proto konstatujeme, že předložené posudky nevystihují skutečný stav, který může nastat při ražbě důlního díla v těchto problematických geologických podmínkách Beskyd a není je možné brát za rozhodující podkladový materiál tohoto záměru.

4. Podání OKD a.s. bylo doplněno o stanovisko Krajského hygienika. Z tohoto stanoviska se nedá posoudit skutečný vliv dopravy na životní prostředí nebo na zdraví obyvatel podél dopravované trasy. Stanovisko nezpochybňujeme, ale je to pouze stanovisko z jeho úzkého odborného pohledu.

Podle množství vytěžené horniny (15 000 m3) budou nákladní auta (jedno nákladní auto asi 8m3) v počtu 1875 jezdit trasou Trojanovice - Solárka - Kunčice pod Ondřejníkem - Frýdlant nad Ostravicí - Frýdek Místek. Ve vyjádření není uvedeno, kde se bude konkrétně vozit hlušina (3800 m3) a kde konkrétně uhlí (11200m3). Na této trase, kde je již nyní imisní pozadí, se bude přidávat další zdroj znečiš?ování ovzduší a obtěžování místních obyvatel. 1875 nákladních automobilů budou vypouštět do ovzduší 10 druhů škodlivin, které při provozu těchto vozidel vznikají. U vyhodnocování zátěže hlukem nemůže být posuzována pouze tzv akustická situace, ale situace vzhledem k počtu obyvatel, hlukovému pozadí i výši hladiny hluku. A to by mělo být posuzováno v celé trase odvozu hlušiny i uhlí. Takovýto záměr může být posouzen pouze podle zákona č. 100/2001 Sb. - komplexně.

No a konečně se ani neví (nikde v dokumentaci to není uvedené), na jaké místo se bude hlušina a uhlí odvážet a zda existuje povolení zde tento vytěžený materiál uložit a nebudou porušovány zákony České republiky.

Proto požadujeme komplexní posouzení této situace.

Závěrem konstatujeme, že dobývací prostor Dolu Frenštát byl v minulosti stanoven v oblasti velkých estetických a přírodních hodnot. Byl stanoven direktivně a nebral ohledy na názory samospráv. Všechny strategické materiály města Rožnov pod Radhoštěm, strategický plán rozvoje Mikroregionu Frenštátsko, připravovaný strategický plán rozvoje Mikroregionu Rožnovsko i strategické plány rozvoje Zlínského kraje kladou v této oblasti důraz na rozvoj cestovního ruchu. Záměry OKD a.s. (těžba plynu nebo uhlí) blokují rozvoj turistického ruchu v této oblasti a jsou v přímém rozporu s rozvojovými plány obcí, měst a regionů.

Požadujeme odpovědné posouzení našich připomínek, jejich správné vyhodnocení, posouzení s platnými zákony České republiky a písemné vyrozumění. S odvoláním na výše uvedené skutečnosti nesouhlasíme s povolením ražby průzkumného díla v 36. sloji z úrovně 1. patra - 442m na Dole Frenštát.

Ing.František Šulgan, místostarosta města Rožnov pod Radhoštěm

Na vědomí:

Ministerstvo životního prostředí, Vršovická 65, Praha 10, 100 10

Český báňský úřad, Kozí 4, P.O. BOX 140, Praha 1 - Staré Město, 110 01

Správa CHKO Beskydy, Nádražní 36, Rožnov pod Radhoštěm, 756 61

Zlínský kraj, kancelář hejtmana, třída Tomáše Bati 21, Zlín, 761 90

Obec Trojanovice, starosta, Trojanovice 210, Frenštát pod Radhoštěm, 744 01

Město Frenštát pod Radhoštěm, starosta, náměstí Míru 1, Frenštát pod Radhoštěm, 744 01

Město Rožnov pod Radhoštěm - starosta

Městský úřad Rožnov pod Radhoštěm - odbor životního prostředí

Komentáře (0)

Související texty

Zpráva o dolu Frenštát (18.10.06)

F. Šulgan hodnotí svou práci v kauze Důl Frenštát za uplynulé čtyři roky. (Předneseno na zasedání ZM)

O Dolu Frenštát v Senátu (21.02.06)

F. Šulgan referuje o projednávání petice proti Dolu Frenštát na schůzi Senátu, kterou zde přivezli zástupci dotčených obcí a o.s. Naše Beskydy.

Veřejná schůze senátu ČR ve Frenštátě pod Radhoštěm (14.06.05)

Dne 30.5.2005 v 11 hodin se konala na frenštátské radnici veřejná schůze Senátu ČR. Předmětem schůze byl obsah petice za zrušení a zasypání dolu Frenštát. Další informace o průběhu schůzky se dozvíte na stránkách o. s. Naše Beskydy v sekci aktuálně nebo z přiloženého článku z Moravskoslezského deníku.

Poslední aktualizace: 18.03.2006