Akce a reakce

Každé město potřebuje rozpočet města, který bude pamatovat na nové investiční akce i provoz městského úřadu, na údržbu budov i opravy cest, na sociální oblast, kulturu, sport nebo životní prostředí. Na začátku příprav rozpočtu města pro letošní rok bylo v prvním kole o 300 miliónů korun více požadavků, než si při vyrovnaném rozpočtu můžeme dovolit. Mnohokrát jsme se sešli, než byla připravena poslední verze k připomínkování. Návrh rozpočtu jsem ale nepodpořil kvůli stavbě zastřešení zimního stadionu.

Několikrát jsem se vyjádřil, že nejsem proti stavbě zimního stadionu, když seženeme větší dotaci, abychom nemuseli platit celou akci z vlastního rozpočtu. Nejsem ani proti podpoře sportu v našem městě. Sám jsem sportoval a sportuji, hrával jsem i hokej. Je to o tom, že na to teď naše podhorské městečko nemá. Máme rozestavěné velké akce. Se stavbou jihozápadního obchvatu souvisí výstavba parkoviš?, příjezdových komunikací, potřebujeme vykupovat pozemky nebo provést výstavbu náhradního bydlení. Je to i akce Čistá řeka Bečva a s ní chodník, kanalizaci, přeložky sítí, úprava komunikace nebo opevnění Hážovického potoka v místní části Hážovice a Tylovice. Jenom na tyto stavby budeme potřebovat kolem 100 miliónů korun. A jsou to další a další "menší" akce, které potřebujeme financovat.

Vadí mi, že tak "velká" investiční akce (pouze zastřešení za 48 miliónů korun) není postavena ani na úroveň "malých" akcí, jako například kanalizace Horní Paseky (22 miliónů korun) a nebo Dům na půli cesty (15 miliónů korun). U obou akcí zní v usnesení, že je budeme realizovat až získáme na ně dotace. Zastřešení zimního stadionu máme ale budovat z vlastních prostředků města. Dotaci 2 milióny korun od Ministerstva financí při závazku, že zbytek doplatíme z vlastní kapsy ani nelze nazvat dotací. Rozpočet města jsem nepodpořil ani při novém návrhu financování. Finančními operacemi může dojít k úspoře nákladů na zastřešení, ale rozpočet města bude i tak na další dvě volební období neúměrně zatěžován každoročně částkou 8 až 9 miliónů korun. Každoročně se bude muset splácet úvěr ve výši asi 5,5 mil Kč a rovněž nás bude stát nemalé finanční prostředky i provoz zimního stadionu. Ve Valašském Meziříčí platí město za provoz zimního stadionu každoročně částku 3,2 až 3,5 miliónů korun. A to ještě neuvádím konečnou dostavbu a akce vyvolané touto stavbou (práce, projekty, kotelna, kanalizace deš?ová i splašková, jímky, oprava budovy, parkoviště, chodník apod.). Všeobecně je známé, že na dobudování stadionu bude potřeba nejméně 70 miliónů korun. Proto ty vzrušené debaty, proto ty akce i reakce.

Ing.František Šulgan, místostarosta města, 16.2. 2006

Související články

K mému odchodu z rady... (16.02.06)

Vojtěch Bajer zdůvodňuje svůj odchod z Rady města.

Komentáře (0)

Poslední aktualizace: 21.02.2006