Ptala se mě sousedka

Nezdá se Ti, že je letos méně ptáků? Ke krmítku jich přilétá určitě méně než jiné roky.

I já jsem si toho všimla. Jindy jsem sypala hrst slunečnic denně a letos vystačí půl hrsti. A zděsila jsem se, když jsem se od kamarádky dozvěděla, že i v Rožnově lidi popadá panika z ptačí chřipky, strhávají vlaštovčí hnízda a co je nejzrůdnější, zpěvné ptáky houfně tráví. Přivolávají takovým jednáním ... ani nechci domyslet. Nejsem ornitolog, ale našla jsem si na webových stránkách www.valasskakrajina.cz stanovisko mezinárodní organizace na ochranu ptáků Bird Life International k ptačí chřipce, ke kterému se připojují Světová zdravotnická organizace (WHO), Ústav infekčních chorob a Epizootologie (The Office International des Epizooties (OIE) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Část stanoviska tu uvedu:

1. Poslední rozšíření ptačí chřipky naznačuje, že stěhovaví ptáci se mohou podílet na přenosu nemoci mezi jednotlivými státy či regiony. Přesto, že tento přenos zatím nebyl uspokojivě a jednoznačně potvrzen, nelze jej vyloučit. Rozšíření nemoci v jihovýchodní Asii bylo pravděpodobně zapříčiněno obchodem s domácí drůbeží, což je další pravděpodobná cesta šíření choroby.

2. Neexistuje jediný zaznamenaný případ přenosu ptačí chřipky mezi nakaženým divoce žijícím ptákem a člověkem. Kmen H5N1 v současné době nepředstavuje riziko pandemie ptačí chřipky, jelikož se zatím nepřenáší mezi lidmi navzájem. Většina případů onemocnění u lidí byla způsobena blízkým kontaktem s nakaženou domácí drůbeží a jejími exkrementy. Riziko nákazy člověka od volně žijícího ptáka je zanedbatelné, pokud nedojde k přímému kontaktu s nemocným či mrtvým ptákem nebo jeho exkrementy.

3. Likvidace volně žijících ptáků nepomůže zastavit rozšíření ptačí chřipky. Tento názor sdílí i Světová zdravotnická organizace (World Health Organisation), Organizace OSN pro výživu a zemědělství (Food and Agriculture Organization of the United Nations), Světová organizace pro zdraví zvířat (the World Organisation for Animal Health) a britská vláda. Dokonce by zmíněná likvidace mohla situaci zhoršit - nakažení jedinci by se mohli v panice rychleji a dále rozletět, zdraví ptáci by byli oslabeni nadměrným stresem, což by je činilo zranitelnější vůči nákaze.

4. Mezi nejúčinnější kontrolní opatření patří kontrola drůbežářského průmyslu, především zabránění kontaktu drůbežích hejn a divoce žijících ptáků. To musí být doplněno rychlou a úplnou likvidací drůbeže v případě zjištění nákazy. Mezi další doporučená opatření patří přísné kontroly trhu s volně žijícími ptáky a obchod a transport domácí drůbeže.

Jarmila Mikulášková, Zdravý Rožnov, 1. 2. 2006

Komentáře (0)

Poslední aktualizace: 02.02.2006