Není zlato všechno, co se třpytí

Není pravda všechno, co se napíše a řekne, a ani zřízení a provoz vlastní kompostárny nemusí být tak jednoduchou, bezproblémovou záležitostí, jak se nás o tom snaží přesvědčit čelní představitelé města Rožnova a sdružení Zdravý Rožnov (RNDr. Ivan Lukáš Kompostování je....., SR ze 16. 6. 2005).

Záleží na okolnostech. Ty však nebyly zveřejněny a rovněž RNDr. Ivan Lukáš se jejich uveřejnění ve svém článku pečlivě vyhýbá, pokud nesděluje přímo nepravdu. Pravdepodobně ví proč. Ale posuď, vážený občane, sám, o co vlastně jde. A pokud zapochybuješ o tom, že je něco takového vůbec myslitelné a možné, požádej místostarostu pro výstavbu pana Ing. Šulgana o nahlédnutí do dokumentu "Oznámení podle zákona č. 100/2001Sb. o posuzování vlivů na životní prostředí, § 6, odst. 1 a příloha 4. 3 Zařízení na využítí odpadů Kompostárna odpadů, Tylovice, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm".

Bez nároku na úplnost (dokument čítá 35 stran) alespoň základní údaje o připravovaném záměru:

Kapacita kompostárny 2000 t/rok, případně 4500 t/rok (údajný "překlep") v celoročním provozu

Přehled odpadů pro něž je zařízení určeno:

  • odpady ze zemědělství

  • odpad rostlinných pletiv

  • zvířecí trus, moč a hnůj (koňský hnůj)

  • odpad z lesnictví (kůra, větve)

  • odpady z výroby a ze zpracování ovoce, zeleniny, obilovin, jedlých olejů, kakaa, droždí a kvasničného extraktu, z přípravy a kvašení melasy

  • suroviny nevhodné ke spotřebě nebo zpracování (ovoce a zelenina)

  • odpady ze zpracování dřeva a výroby desek a nábytku

  • odpadní kůra a korek

  • piliny, hobliny, odřezky, dřevo

  • odpady ze zahrad a parků (včetně hřbitoního odpadu)

  • biologicky rozložitelný odpad

    Co prakticky znamná výše uvedené sdělení? Ackoliv město řeší problém recyklace 1000 tun trávy a listí ve vegatačním období, připravovaný projekt řeší výstavbu kompostárny s celoročním provozem, kapacitou až 45000 t/rok průmyslového odpadu, mimo jiné i odpadu z průmyslového zpracování potravin včetně shnilého ovoce, tuků, masa, ryb kůže, kostí a ostatních biooicky rozložitelných odpadů.

    Představa, že toto vše, společně s trávou a listím, urovnáno do čtyři metry vysoké zakládky, vhodně zavlažováno a provzdušňováno, překopáváno pouze při príznivém směru větru, se bude rozkládat bez přítomnosti zápachu, prachu, hmyzu a hlodavců, je představou z jiného světa a jistě ji nevěří ani RNDr. Lukáš.

    Nicméně dokument přesvědčuje všechny schvalovací orgány o opaku, když tvrdí:

    Ovlivnění zdraví obyvatelstva provozem kompostárny je minimalizováno až vyloučeno. Provozem nedojde k markantnímu zvýšení emisní ani imisní zátěže, ani v oblasti hluku či v oblasti znečištění ovzduší ani v jiných oblastech, které by mohly ovlivnit medicínsko-ekologické faktory jako celková nemocnost, výskyt nádorových onemocnění, malformací apod.

    Nic se nemá přehánet. Ani zdůrazňování blahodárného vlivu kompostárny na životní prostředí a zdraví obyvatel, takže dokument pokračuje:

    Mezi příma rizika, která mají mistní význam pro zaměstnance kompostárny lze zařadit:

    a) hluk

    b) prašnost

    c) emise plynných a pevných látek včetně alergenů a mikroorganismů a

    d) zápach ve vnitřním prostoru

    Následně smírně uzavírá: Souhrnně lze konstatovat, že provozem ani výstavbou areálu nedojde k negativnímu ovlivnění zdraví obyvatelstva, ovlivněna může být pouze pohoda obyvatel v případě nepříznivých klimatických podmínek (inverze, SZ větru), která je ovšem i v současné době s ohledem na dané umístění střediska.

    Je to neuvěřitelné čtení, ale je to reálný, promyšleně prosazovaný záměr. Těžko pochopitelné je, že tento záměr podporují čelní představitelé města a čelní představitelé hnutí Zdravý Rožnov. A i když se občanům, doslova i obrazně, díky zdravému rozumu v čele podařilo záměr výstavby kompostárny prozatím odvrátit, zůstávají vedoucími představiteli města Rožnov p. R. nezodpovězené zcela zásadní otázky:

    1. Co zvlášnítho a významného se stalo, že vedení města podpořilo záměr na výstavbu kompostárny pro zpracování průmyslových, bioloicky rozložitelných odpadů, které nejsou produkovány mětem, ani na území města, nadto s kapacitou několikanásobně převyšující městskou produkci tárvy a listí, a t o v těsné blízkosti obytné zástvby (cca 25 m), 700 m od rožnovského náměstí?

    2. Na základě čeho vydalo vedení města souhlasné stanovisko k tomuto záměru a vystavio tak občany a návštěnvíky Rožnova všem rizikům, plynoucím z využití primitivní technoloie na zpracování tisíců tun průmyslového, biologicky rozložitelného odpadu?

    3. Proč o takto připravovaném záměru nebyli informováni občané a zastupitelstvo?

    4. Proč pan starosta, nejvyšší představitel města, ve sdělovacích prostředcích opakovaně označuje přirozenou, legitimní a žádoucí starost občanů o životní prostředí jako "davovou hysterii"?

    Ing. Vojtěch Rýznar, zastupitel za ODS, Spektrum Rožnovska, č. 13, 30. 6. 2005

     

    Související články

    Ad: "Není zlato všechno, co se třpytí" (12.07.05)

    Reakce RNDr. Ivana Lukáše z 12. 7. 2005.

    O kompostování (12.07.05)

    Článek RNDr. Ivana Lukáše z 11. června 2005.

  • Poslední aktualizace: 12.07.2005